HaberAlan.Com Resim Galerisi

Kategori: (Referanslar, Site Tanıtımları) Yazan: admin, 02-07-2008

Etiketler : , ,

HaberAlan.Com Galeri Sisteminin tasarımı Kadir Günay, kodlaması tarafımca yapılmıştır. Bu sistemi tanıtırken aslında site sahibine bir sitemimi anlatmayı düşündüm. Öncelikle sistem standart galeri özelliklerini taşımaktadır (Oylama, izlenme, tavsiye). Galeri sistemlerinin bana göre önemli olan özelliği resim ekleme konusunda becerisidir. Bende bunu göz önünde sisteme hızlılık olması açısından 5 farklı yolla resim ekleme betiği koydum.

 1. Ftp’den ekleme (Sistem ftpye atılan klasörden direk resimleri hızlı bir biçimde okuyarak sisteme kaydetmektedir.
 2. Bilgisayardan çoklu (Bilgisayarınızdan çoklu olarak sisteme hızlı bir şekilde resim eklenebilmetedir. İstenirse resim adı ve açıklamasıda girilebilmektedir.)
 3. Link çoklu (Yine aynı şekilde link girilerek çoklu resim eklenebiliyor)
 4. Bilgisayardan tekli
 5. Link tekli

Referanslar, yönetici, editör, istatistikler, reklam gibi özellikleri de mevcut. Diğer özelliklerini anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum :) . Şimdi gelelim sitemimize. Sistemde ajax kullanarak resim geçişlerinde sayfa yenilenmeden hızlı izlenme sağlamıştık. Bende girip hergün standart olarak resimlere bakar olmuştum çünkü çok hoş resimler yayınlanıyor. Ama site sahibi nedense kaldırmamızı istedi ve doğal olarak kaldırmak zorunda kaldık. Şimdi ben pek girmiyorum, girmek isteyenler buraya tıklayarak siteye ulaşabilirler. Sistemin ajax ile güçlendirilmiş biçimini görmek isteyen benimle irtibata geçebilir.

Yorumlar:

HaberAlan.Com Resim Galerisi yazısına 3 Yorum ”


 1. ajaxla ilgili siteminizi okudum.siz kodlama kısmında bende yayın kısmında kendimize göre bir takım çalışmalar yapıyoruz.siz kodlama mantığı ile ajax la resimlerin sayfa yenilenmeden gösterilmesini onaylıyorsunuz bende genel tüm haber sitelerinin galerinin de uyguladığı gibi her bir resim de sayfanın tamamiyle yenilenmesini ,doğal olarak her yenilenmede site sayfa gösterimi sayısının artması başta olmak üzere,sistemde yer alan reklamların da her seferinde farklı çıkmasını sağlamış oluyorum ki yine sizin bu sistemde reklam yönetimi olarak uyguladığınız sabit bir alanda birden çok reklam yerleşimi sayesinde aynı alana farklı reklam kodlamaları koymanın neticesini de bu şekilde alabiliyoruz diye düşünüyorum..

  çalıştığım ekip arkadaşlarımın ,çalışma sırasındaki kafasına yatmayan,mantığına ters düşen noktaları direkt muhatabına sorarak gidermesi bence bu yazıyı okuyan arkadaşların bile zaman kaybetmemesine güzel bir örnek oluşturur..

  saygılarımla..


 2. Öncelikle zaman ayırıp böyle bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim. Ben bu yazıyı yazarken bence olanı anlatmaya çalışmıştım ve sistemin coderi değilde bir ziyaretçi gözüyle yorum yapmıştım. Eğer olay reklamdan ibaretse bir fonksiyonla reklamların yenilenmeside sağlanabilir. Bence bu konuda reklamdan önce sayfaların indexlenmesi gelmeliydi aklınıza. Şuan yaklaşık 20 sayfa indexlenmiş bulunuyor. Eğer ajax olsaydı bu sayı yerlerde olurdu. Ajaxin kötü yanlarından biriside bu olsa gerek. Ama ziyaretçi yönünden bakarsanızda ajax kullanmak en mantıklısı. Teşekkür ediyorum iyi günler diliyorum.


 3. tebrik ediyorum sizi..
  ziyaretçi gözüyle olaya baktığınız için ayrıca tebrik ediyorum..

Yorum Yazın

12 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)